تماس با ما | پيشنهادات و انتقادات و شکایات

امروز : پنج شنبه 6 آبان 1400

خبر :

فهرست

 
 

عناوین مهم خبری

 
   

آمار بازديد از سايت

بازديد امروز 17
بازديد ديروز 2
هفته گذشته 549
كاربران آنلاين 2
كل بازديد 19977
 
 

8:26:25 AM - یک شنبه 21 شهريور 1400

 
 رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران: برابرقانون دفاتر اسناد رسمی تنها مرجع تنظیم سندرسمی نقل و انتقال خودرو و وسائل نقلیه می باشد

 

 سکان نیوز؛ رئیس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران گفت: برابرقانون ، دفاتر اسناد رسمی تنها مرجع تنظیم سندرسمی نقل و انتقال خودرو و وسائل نقلیه می باشد.

 

سکان نیوز :  وحیدرضا مهدوی گفت: طبق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، برای اینکه سندی که نزد سایر مأمورین رسمی تنظیم می شود ، سند رسمی تلقی شود قیودی آمده است . < در حدود صلاحیت آنها > و <برطبق مقررات قانونی > آن سند تنظیم شده باشد .فلذا اگر سندی نزد اشخاصی تنظیم شود ولو اینکه جزو مأمورین رسمی باشند ولیکن در حدود صلاحیت آنها نباشد و یا اینکه ، جزو مأمورین رسمی باشند و در حدود صلاحیت آنها هم باشد لکن مطابق مقررات قانونی ، آن سند تنظیم نگردد ، چنین سندی رسمی نیست . در خصوص نقل و انتقال خودرو ماده قانونی خاصی وجود دارد و آن ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۷/۱/۹۰ میباشد .این ماده فصل الخطاب است چون قانون بوده و قاطع هر گونه دعوی و ادعائیست .

این مسؤول، اظهار داشت : طبق ماده ۲۹ قانون مزبور، نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می شود ، و دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتداء به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند .بنابر این ، تنظیم سند رسمی نقل و انتقال خودرو به عهده دفاتر اسناد رسمی است .همچنین وی در ادامه افزود : آثار ثبت رسمی اسناد در قانون ثبت اسناد و املاک، و مراقبت های حقوقی جهت حفظ حقوق آحاد جامعه هنگام تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی در قانون دفاتر اسنادرسمی و کانون سردفتران و دفتریاران پیش بینی شده و مردم با تنظیم سندرسمی دارای پشتوانه و حمایتهای قانونی خواهند بود .

رئیس هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران، خاطرنشان کرد: طبق تبصره ۱ ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ، نیروی انتظامی می تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد. و ازلفظ < می تواند > موجود در این تبصره ، فقط اختیار در استقرار دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک مستفاد می گردد نه اختیاری بودن تنظیم سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی .

مهدوی در خصوص تصور نادرست اخذ هزینه بالای سند رسمی انتقال خودرو توسط سردفتران هم بیان داشت: وظیفه هر نهادی را قانون تعیین می کند و برحسب قانون هم مقدار هزینه امور توسط قانونگذار چه بصورت لایحه از ناحیه دولت و یا طرح از طریق نمایندگان ، به تصویب رسیده و تعیین می شود و سردفتران درتعیین هزینه های نقل و انتقال خودرو نقشی ندارند.تأمین هزینه های عمرانی و جاری کشور از محل وصول حقوق دولتی است که مستقیما” به خزانه دولت واریز می شود . جالب است بدانید که مطابق بند ۱ ماده ۱۷ قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مصوب ۸/۲/۶۷ ، ۴۲ درصد حق الثبت اسنادرسمی جزو بودجه هلال احمر میباشد .به دیگر سخن در هنگام ورود بلایا ، کسانیکه پیشتر در دفاتر اسناد رسمی سند تنظیم نموده اند ، شریک و مأجور در خدماتی هستند که هلال احمر ارائه می دهد.

این مقام اضافه نمود: هزینه تنظیم سند رسمی انتقال در دفاتر عبارتند از مالیات نقل و انتقال ، حق الثبت ، مالیات ارزش افزوده و حق التحریر . تنها بخشی از این هزینه ها به عنوان حق التحریر، سهم دفاتر است که برابر قانون فیمابین سردفتر و دفتریار و کانون و کارکنان توزیع می شود و مابقی هزینه های دریافتی تماما” به خزانه عمومی کشور واریز می گردد .
آنچه که مدتهاست از ناحیه اشخاص مختلف در رسانه های شنیداری و دیداری و صد البته در فضای مجازی در این باره مطرح می شود ، به عدم شناخت از حقوق ، تفسیر به رأی قانون و حتی اجتهاد در مقابل نص بر می گردد .لزوم ثبت رسمی معاملات با توجه به آثار مترتب بر آن ، همانند قابل استناد بودن ، قابلیت دلیل قرار گرفتن ، لازم الاجراء بودن ، غیر قابل انکار و تردید بودن ، و دیگر فوائد آن ، همانند بهداشت حقوقی و قضائی جامعه بر کسی پوشیده نیست اما هجمه هائی ناروا بر دفاتر اسنادرسمی در این مورد وارد شده که همگی از عدم شناخت ماهیت و اهمیت سند رسمی است .مطابق قانون وظیفه هر نهادی معین شده و همگی باید مطیع قانون باشیم .

لینک خبر در سکان نیوز:

http://sokannews.ir/?p=25865

برگشت به بالای صفحه
 

نظرات ارسال شده توسط كاربران

 

هیچ نظري برای مشاهده موجود نمی باشد!

 

برگشت به بالای صفحه
 

امروز : پنج شنبه 6 آبان 1400

تغییر زبان
نام و نام خانوادگي:*
تاریخ ارسال نظر :*

استان :
شهر :
ايميل :
نظر :*

 

جهش تولید

 
 

کانال اطلاع کانون سردفتران و دفتریاران استان مازندران

 
 

تبليغات

 
 

یبمه و درمان

 
 

پیوند ها

 
 

Design by SouResHjaN

 

© Copyright 2015-1394 mazandnotary.Com. All Rights Reserved.